Po pár dnech v Arizoně a Nevadě už začala poušť působit trochu depresivně. A to nás teprve čekal zlatý hřeb “sucha a písku” – Death Valley. Knižní průvodce nás strašil větou, že se jedná o nejteplejší místo na světě, ale v půli května se to nakonec dalo přežít. S kanystrem vody v kufru jsme “mrtvé údolí” projeli svižným tempem a k večeru jsme dorazili do jediného kempu široko daleko.USA_05_1140

Po pravdě jsme si představovali pár vyznačených fleků v písku a suché záchody (ty jsou v národních parcích klasikou), ale ono to bylo docela jinak. Kemp působil jako malá vesnice se vzrostlými stromy, fíkovým sadem, mnoha budovami, 25 metrovým bazénem a 18 jamkovým golfovým hřištěm. Jo a málem bych zapomněl na tenisové kurty a basketbalové hřiště.

Nechápali jsme jak můžou tak šíleně plýtvat vodou, ale informační tabule nám osvětlila využití podzemních pramenů, jež se koncentrují právě pod kempem. I přesto však působila ranní podívaná na zavlažovaní golfového hřiště poněkud zvláštně.

Oázu v poušti jsme opustili brzy abychom stihli nejočekávanější pecku v našem itineráři – národní park s největšími a nejstaršími sekvojemi na Zemi, Sequioa National Park. Již okolo příjezdové cesty do parku roste pár stromů, které by pomačkali i kamion jako hračku, to jsou ale pořád jenom vnoučata těch největších kousků.

Parkem vede několik stezek a po dvou hodinách jste schopni vidět skoro všechny velikány. Opět se jedná o místo, které se prostě musí vidět na vlastní oči, fotky nenabídnou reálnou perspektivu. A když nemáte “rybí oko”, tak strom ani nevměstnáte do hledáčku.USA_05_1164

Největší z největších je “General Sherman”, který je označován za nejrozměrnější žijící “věc” na světě. Měří skoro 90 metrů a roste přibližně 2700 let, čemu snadno uvěříte při pohledu na kmen. V roce 2006 se ulomila jedna z bočních větví a vypadala větší než vánoční stromek na Staromáku. Zní to jako klišé, ale člověk se cítí jako hodně malý, když prochází okolo…

Cestou na letiště v San Franciscu se nám podařilo dostat stromy z hlavy až v Silicon Valley. Mé srdce geeka poskočilo při prohlídce muzea čipů Intelu a sídel Applu, Googlu či Facebooku.

IMG_5923

To už jsme však pomalu vytahovali letenky s cílovou destinací Aljaška.